Vše o stěžních a jejich vlastnostech
Stěžeň není jen obyčejná tyč, která vaší plachtu drží nad vodou. Představte si stěžeň jako srdce vašeho windsurfingového setu - klíčový orgán, který pumpuje život do vaší plachty a dává rytmus vaší jízdě. Výběr toho správného stěžně je jako poslouchání tónů vašeho vnitřního hlasu; chcete-li svému oplachtění poskytnout správný puls a energii, musíte se ponořit do hlubin teorie a naučit se rozumět jemným nuancím, které ovlivňují každý váš pohyb na vodě.
Pět pilířů pro správný výběr:
- Průměr RDM / SDM
- Obsah karbonu
- Délka
- Tvrdost
- Zakřivení ("Stará" klasifikace) Unifiber
- Zakřivení ("Nová" klasifikace) Unifiber
RDM nebo SDM?
RDM - Tenčí typ stěžně s vnitřním průměrem 33cm. Dnes se používá u většiny moderních plachet pod 7.5m2. Plachta s ním také lépe přehazuje, lépe se strojí, ovládá a je daleko hravější. Velkou výhodou je jeho odolnost vůči poškození, která je oproti SDM větší.
Náš tip: Používáme ve všech plachtách s vyjímkou kembrových až do velikosti 8.0m2 s maximální váhou jezdce 80kg.
Pro jezdce nad 80kg používáme tento typ stěžně do všech plachet s velikostí do 7.5m2. Nad tento rozměr doporučujeme již SDM.
SDM – Standardní stěžeň s průměrem 48cm. Tento typ stěžně se dnes používá především do větších plachet, 7.5m2 a více nebo do kembrových plachet. Plachta má s tímto typem stěžně o kousek větší výkon, nicméně můžete u některých typů zaznamenat menší ovladatelnost plachty.
Náš tip: SDM Používáme pouze do větších plachet nad 7.5m2 a to pokud vážíme nad 80kg. Dále je tento stěžeň předurčen do kembrových plachet.
Příklad procent karbonu ve stěžních
Uhlík hraje v kouzelném světě stěžňů prim, a jeho podíl ve stěžni rozhoduje o jeho schopnostech, hmotnosti a samozřejmě i ceně. Rozsah sahá od skromných 0 % pro stěžně z čisté skelné tkaniny, přes 35 %, kde karbon začíná dávat smysl i pro ty, kteří si nejsou jisti, zda jim windsurfing učaruje natolik, aby do něj investovali větší obnos. Tato volba je rozumným startem pro každého nováčka. Když tedy mluvíme o "100 % karbonovém stěžni", máme na mysli, že uhlíková vlákna tvoří celou strukturu kompozitu.
Zajímavé je, že i když někteří výrobci nabízejí stěžně bez uhlíku, ty pravé značky se takovýchto stěžňů drží dál, kromě speciálních řad určených například pro dětská oplachtění. Pro zachování dobré ovladatelnosti a přijatelné hmotnosti je považováno za nutné mít alespoň 30 % uhlíku. Běžní windsurfeři pak mohou očekávat stěžně s uhlíkovým obsahem mezi 40 % a 80 %. Stěžně s 100 % uhlíku jsou doménou závodníků a extrémně náročných riderů, kteří ocení jejich minimální hmotnost a vysokou reaktivitu, přestože jsou náchylnější k poškození a jejich cena je vyšší.
Při 60 % uhlíku se dostáváme do oblasti, kde je poměr cena-výkon nejvyváženější. Plachta se lehčí, stává se živější a snadněji ovladatelná, což je činí ideální volbou pro širokou škálu windsurferů.
S 80 % uhlíku ve stěžni vaše plachtění nabere na obrátkách. Plachta získá na dynamice, ovladatelnosti a rozšiřuje se i její větrný rozsah, což otevírá dveře k novým jízdním zážitkům.
A když dosáhnete na vrchol s 100 % karbonovým stěžněm, vše se zhmotňuje do čistého jízdního potěšení. Plachta maximálně využije své potenciály, stává se neuvěřitelně reaktivní a s ní jízda dosahuje nových dimenzí. Sto procentní karbonový stěžeň doporučujeme všem, kdo chtějí z windsurfingu vytěžit naprosté maximum.
Každý podíl uhlíku tak představuje různou úroveň vstupu do světa windsurfingu, od začátečníků až po ty nejvíce náročné riderů. Vyberte si ten, který nejlépe odpovídá vašemu stylu, zkušenostem a ambicím na vodě.
Základem stěžeň tvoří dva typy materiálů: vlákna, která dodávají pevnost a tuhost, a pryskyřice, která vlákna drží pohromadě.
U stěžňů na windsurfing se používá epoxidová pryskyřice a většina výrobců využívá směs uhlíkových a skleněných vláken. Obsah uhlíku je definován jako poměr mezi uhlíkovými a skleněnými vlákny. Epoxid se do tohoto poměru nezapočítává. Takže „100 % uhlík“ znamená, že stěžeň se skládá pouze z uhlíkových vláken a epoxidu a neobsahuje žádná skleněná vlákna.
Délka
Základní stěžně se vyrábějí v délkách od 320 cm až po 520 cm, přičemž každá z těchto délek je uzpůsobena pro specifické rozsahy velikostí plachet. Je klíčové, aby byla dodržena doporučená kombinace délky stěžně a velikosti plachty, jelikož každá délka stěžně přináší určitou míru tuhosti. Například, stěžeň o délce 430 cm se typicky používá pro plachty mezi 5.4 a 6.9 m2.
Díky standardizaci délek stěžňů mezi výrobci je možné přesněji vybrat stěžeň pro konkrétní plachtu bez potřeby mít pro každou plachtu zvláštní stěžeň. Výrobci se tak snaží ulehčit volbu správného stěžně pro plachty různých velikostí, s možností drobných úprav pomocí nastavitelných nástavců.
Konkrétní tvrdost stěžně, označovaná indexem IMCS, je pevně spojena s jeho délkou. Běžné délky a odpovídající tvrdosti zahrnují 520 cm / 34 IMCS pro nejdelší stěžně, pokračující přes 490 cm / 29 IMCS, 460 cm / 25 IMCS, až po kratší 370 cm / 17 IMCS a 340 cm / 14 IMCS, což umožňuje windsurferům snadněji nalézt stěžeň odpovídající jak jejich plachtám, tak stylu jízdy.
Tvrdost (IMCS)
Tuhost stěžně, označovaná hodnotou IMCS, vypovídá o tom, jak moc se stěžeň pod zátěží ohýbá. Nižší hodnota IMCS značí větší flexibilitu, tedy "měkčí" stěžeň. Většina výrobců stěžňů dodržuje standardizované hodnoty tuhosti pro jednotlivé délky stěžňů. Například, stěžeň délky 400 cm bývá často vyroben s IMCS 19, stěžeň 430 cm s IMCS 21, stěžeň 460 cm s IMCS 25 a stěžeň 490 cm s IMCS 29. To znamená, že delší stěžně jsou vyráběny tužší než kratší.
Unifiber následuje uvedené hodnoty IMCS pro každou danou délku stěžně. Vzhledem k tomu, že téměř všichni výrobci používají stejné hodnoty IMCS, nemusíte jim věnovat zvláštní pozornost. Nicméně, toto povědomí může být využito ve vašem prospěch:
Moderní plachty, které jsou navrženy s předpokladem zakřivení stěžně, způsobují, že stěžeň se už při napnutí plachty (bez větrné zátěže) významně ohýbá, aby bylo možné dosáhnout správného 3D profilu plachty.
Měření tuhosti stěžňů, a také jejich ohybových charakteristik, se řídí standardizovanou metodikou, kterou používají všichni výrobci. Při měření je stěžeň položený vodorovně a podepřený na obou koncích (5 cm od okrajů), uprostřed je zatížený závažím o hmotnosti 30 kg. Následně se měří, o kolik se střed stěžně vychýlí z vodorovné pozice pod vlivem závaží. Výsledná hodnota tuhosti je pak určena podle specifického vzorce.
Ohybová křivka - "Stará" klasifikace
Ohybová křivka stěžně určuje jeho tvar pod zátěží. Křivka komínu plachty by měla odpovídat křivce stěžně. Každá značka plachet využívá vlastní ohybovou křivku stěžně.
Pro popis ohybové křivky jsou stěžně obvykle zařazeny do jedné ze tří kategorií:
- Hard Top
- Constant Curve
- Flex Top
Stěžeň s Hard Top má relativně flexibilní základ a tužší vrchol. Naopak stěžeň s Flex Top má tužší základ a flexibilnější vrchol. Constant Curve leží někde mezi těmito dvěma extrémy. Průměrná tuhost je stejná pro všechny typy ohybových křivek. A je důležité si uvědomit, že i u stěžně s tvrdým vrcholem je základna stále tužší než vrchol.
Každá kategorie představuje malý rozsah různých křivek. To znamená, že dvě značky, které používají stěžně typu Constant Curve, mají podobné, ale ne nutně identické ohybové křivky. Když zkombinujete stěžeň a plachtu od dvou značek ze stejné kategorie, můžete být jisti, že kombinace bude alespoň dostatečně dobrá, aby fungovala.
Trendy a vývoj v oblasti ohybových křivek a nová klasifikace Unifiber
V dynamickém světě windsurfingu je evoluce stěžňů stejně proměnlivá jako trendy v designu plachet. Právě proto Unifiber neustále analyzuje stěžně od předních výrobců, aby zajistil, že jejich produkty perfektně ladí s nejnovějšími modely plachet. Tímto přístupem značka zajišťuje, že jejich Mast Selector zůstává up-to-date a že stěžně Unifiber skvěle spolupracují s širokou paletou plachet na trhu.
V poslední době se ukazuje, že mnoho výrobců setrvává u konzistentních ohybových charakteristik, avšak některé značky provedly zásadní změny ve svých designech. Prakticky všichni se nyní shodují na používání profilu Constant Curve, což vedlo k postupnému zániku profilu Hard Top, zvláště po změně u značky Gaastra.
Tento trend vedl k zúžení rozsahu ohybových charakteristik, čímž se stírají dřívější rozdíly mezi kategoriemi Hard Top, Constant Curve a Flex Top. Unifiber se zamyslel nad možností vytvoření univerzálního stěžňového profilu, který by byl dostatečný pro všechny typy plachet, ale nakonec se rozhodl, že "dostatečně dobrý" není dost dobrý pro jejich klienty. V důsledku toho Unifiber přišel s třemi inovativními kategoriemi ohybových charakteristik, které precizně odpovídají potřebám většiny současných plachet na trhu, čímž poskytují windsurferům možnost vylepšit výkon svého vybavení.
Zamysleli jsme se nad tím, ale rozhodli se zůstat věrni svým principům. Sblížení aktuálně používaných ohybových křivek nám umožnilo vytvořit tři nové profily křivek, které perfektně sedí na většinu značek plachet na dnešním trhu. Pečlivě jsme analyzovali přední výrobce - přibližně 80% trhu - a vyrobili dokonalé stěžně, které se k jejich plachtám hodí. A toto je výsledek:
- Constant Curve - Tento profil je nejčastěji využívanou ohybovou charakteristikou.
- Constant FL Curve - Podobá se tradičnímu "flex top" designu, avšak klade důraz na větší flexibilitu v dolní části stěžně, poskytuje více pohybu poblíž jeho středu. FL - Flex Low znamená nižší flexibilitu.
- Constant FH Curve - Varianta rovněž vycházející z "flex top" principu, která však přenáší flexibilitu do vyšší části stěžně, čímž střed zůstává pevnější. FH - Flex High indikuje vyšší flexibilitu.
Podívejte se na náš nový Mast Selector abyste zjistili, která ohybová křivka sedí na vaše plachty. To by vám mělo poskytnout dostatek informací pro výběr správné ohybové křivky
Níže uvedené diagramy představují tři křivky. Křivky jsou přehnané, aby ukázaly rozdíly.
Odolnost stožáru
Zvažujíc, jak klíčovou roli hrají stěžně v celém oplachtění, věnují špičkoví výrobci značnou pozornost důkladné kontrole a testování každého vyrobeného kusu. V následujícím videu můžete nahlédnout do zákulisí a vidět, jak probíhá zkouška odolnosti stěžňů od Unifiber.